Functions

نمونه پروژه های معماری

معماری و طراحی معماری

معماری (مهرازی) در واقع به سبک طراحی و شیوه ساخت و سازها ی ویژه گفته میشود .کلمه معماری (architecture) که ریشه آن در زبان یونانی است به معنای ساخت ویژه است .

معماری درابتدا جهت پاسخ به نیازهای اولیه انسان ها به پناهگاه آغاز شده و سپس در طی زمان با توجه به رشد جمعیت و نیاز به مسکن و سرپناه و ایجاد شهرها گسترش یافته وبه شکل ساخت و سازهای انبوه تبدیل شده است .درواقع معماری از زندگی غارنشینی تا سکونت دربرج ها همواره وجود داشته و وجود خواهد داشت چرا که انسان هاعلاوه بر نیاز به سرپناه ،با توجه به خواسته های روحی و روانی خود به فضاهایی جهت سکونت نیاز دارند تا علاوه بر پاسخگویی به نیازهای اولیه به نیازهای روحی آنها و ایجاد آرامش و آسایش روانی نیز پاسخ دهد که این امر با نقاشی روی دیواره غارها آغاز شده و به فضاهای مدرن و کلاسیک امروزی منتهی شده و همچنان این جریان ادامه خواهد داشت .

درواقع معماری و طراحی معماری در جهت پاسخ به نیازهای بشر شکل گرفته و در طی زمان مراحل تکامل خود را طی کرده است .هرچند که در طراحی های معماری امروزه گاها تضادها و شلوغی های بی مورد که آزاردهنده هستند نیزبه وفوردیده میشود و نیازفراوان به خصوص درشهرهای ایران به بازنگری طراحی های فضاها و هرچه بیشتر و بیشتر معمارانه کردن فضاها احساس میشود تا صرفا جنبه ساخت و سازهای بازاری نداشته ودرواقع طراحی های معماری پاسخی درست باشند به نیازوروح وروان انسانها.
در واقع معماری روند خلق و آفرینش فضاست به گونه ای که با طراحی معماری و خلاقیت های معمارانه میتوان به فضاها هویت مناسب بخشید و با طراحی های مناسب و معماری های یونیک و متناسب با نیازهرفضا بدوراز هر گونه کپی برداری های بی پایه و اساس به روند شکل گیری هر چه بیشتر فضاها پرداخت و به استانداردهای مناسب تا حد امکان نزدیک شد.

بدین منظور تمام تلاش تیم ما یافتن پاسخ های هر چه بهترو بیشتردرراستای طراحی های ویژه بوده تا با انجام طراحی های معماری و معمارانه به سمت و سوی معنی واقعی کلمه معماری حرکت کند و پاسخ های درست و منطبق با نیازهای انسانی به خصوص نیازهای روحی وروانی ارائه کند و با معماری کردن فضاها و نو آوری ها فضاهای اصیل و کاربردی را خلق نموده و به سمت تجربه بهترین ها حرکت نماید.

طراحی داخلی و دکوراسیون – طراحی داخلی مدرن و کلاسیک

طراحی داخلی پروژه ها اصولا علم یافتن بهترین پاسخ ها به منظور بازدهی هرچه بیشتروبهتر فضاهای داخلی به حهت فیزیکی و روانی و تجربه احساسات عالی و آرامش روحی در این فضاهاست تا کاربران فضا بوسیله این طراحی ها و دکوراسیون های داخلی به بهترین شکل ممکن به رفع نیازهای خود در فضا رسیده و درنتیجه بهترین لذت ها را در این فضاها تجربه نمایند.

در واقع معماری داخلی با بررسی دقیق و کامل فضا ها آغاز میشود و به سمت یافتن پاسخ حرکت میکند.
طراحی داخلی پروژه ها جزیی لاینفک در پروژه های معماری است که از گذشته تاکنون وجود داشته است. در گذشته طراحی فضاهای داخلی برحسب نیازهای اولیه وبه صورت غریزی انجام میگرفته ولی دراثر توسعه جوامع و پیچیدگی بیشتر فضاها ، این امربه صورت حرفه تخصصی طراحی و دکوراسیون داخلی تبدیل شده است.

هدف گروه معماری داریان در طراحی های داخلی درهمین راستاست تا بتواند به بهترین نحوممکن عملکرد و فرم فضاهای داخلی را با هم ترکیب نموده تا به صحیح ترین پاسخ ها جهت برطرف کردن نیازهای کاربران فضای مختلف رسیده و در جهت ساخت فضاهای آرامش بخش و جلب رضایت مندی کاربران فضا تلاش نموده تا علاوه بررفع نیازهای اولیه و عملکردی در فضاها به فرم و طراحی ودکوراسیون داخلی فضاها به میزان لازم پرداخته شود.
از نکات مهم در طراحی داخلی اینست که باید انسان محور باشد در نتیجه باید کاملا منطبق براستانداردهای انسانی و تناسبات، ریتم ، تعادل ، تقارن ،مقیاس و هارمونی های مناسب باشد چرا که میتواند تاثیر پایدار بر روند زندگی وکارو فرهنگ افراد و کاربران فضا داشته باشد.

طراحی داخلی پروژه ها بر اساس سبک های مختلف و معمولا سبک های رایج و متداول و بر اساس نوع فضاها انجام میشود که از جمله این سبک ها میتوان به سبک طراحی داخلی مدرن – سبک طراحی داخلی کلاسیک – سبک طراحی داخلی مینیمال – سبک طراحی داخلی مراکشی – سبک طراحی داخلی رومی – سبک طراحی داخلی سنتی ایرانی و …

طراحی ویلا

با توجه به رشد و گسترش شهرها و افزایش جمعیت و آلودگی ها وایجاد خستگی های روحی در بین افراد ،نیاز به داشتن و استفاده از فضاهای باغ و فضاهای ویلایی خارج از محدوده شهری هر چه بیشتر و بیشتر احساس شده و انسانها به استفاده از فضاهایی جهت آرامش هر چه بیشتر ترغیب شده ، درراستای ساخت و بهره برداری از این فضاها حرکت نموده و در جهت یافتن پاسخ به این نیاز مهم گام برداشته اند.در این راستا طراحی ویلاهای زیبا،عالی ، کاربردی و اصولی جایگاه ویژه ای پیدا کرده و معماری ویلاها ار اهمیت خاص و بسزایی برخوردار گشته اند .

در طراحی ویلاها بیش از هر چیز باید به نیازهای روحی – روانی و طراحی و اجرای فضاهای آرامش بخش پرداخته شود.
طراحی ویلاها به سبک های مختلف مدرن، کلاسیک ، روستیک و… انجام می شود.

آنچه که در معماری ویلاها اهمیت دارد طراحی معمارانه فضاها به صورت فضاهای بازو بزرگ به همراه سقف های بلند و ویدهای زیباست همچنین از پارامترهای جذاب و عالی درطراحی ویلاها ایجاد پنجره های بزرگ جهت استفاده هر چه بیشتر از نور طبیعی و همچنین دید و منظر اطراف میباشد .

در واقع در طراحی ویلاها با توجه به اینکه اغلب ویلاها وسعت مناسب دارند لذا امکان طراحی های خلاقانه و مانورهای طراحی در طراحی خارجی و طراحی داخلی فضاها وجود دارد به همین دلیل باید تا حد امکان در طراحی ویلاها در حین پاسخ به عملکرد فضاها به سمت طراحی فضاهای بازو وسیع و روح نواز حرکت نمود تا شخصیت و ماهیت فضاها کاملا متفاوت از فضاهای شهری بوده و موجبات آرامش بیشتر را فراهم سازد.

بازسازی فضاهای مسکونی

هدف از بازسازی فضا باززنده کردن فضاهای قدیمی و مرده و گاها بدون کاربرد و کاربری است تا با دمیدن روح تازه در فضاهای قدیمی ، باعث بروزرسانی فضاها شده و استفاده هر چه بیشتر و بهتر از فضا را ممکن سازد.
بازسازی منازل مسکونی میتواند مراحل مختلف داشته باشد بسته به نیاز کازفرما و میزان بودجه تعریف شده میتواند در فازهای مختلف تعریف شود تا پاسخگوی نیازهای کاربران فضا باشد.

به عنوان مثال در بازسازی فضاهای مسکونی میتوان فقط به امر دکوراسیون و طراحی داخلی در حد طراحی سطوح دیوارها مثل پتینه و نقاشی ، کاغذ دیواری ،رنگ و … و تعویض مبلمان و اصلاح آنها پرداخته شود.و یا بطور عمده از تعویض سیستم های تاسیساتی شامل گرمایش و سرمایش و لوله کشی های آب و فاضلاب و… آغاز شده و به طراحی سقف ها و نورپردازی ها ، تعویض متریال کف ها ، تغییرات در تیغه چینی ها وفضابندی ها،طراحی داخلی پوشش دیوارها ی فضاهای مسکونی و اتاق ها/طراحی مجدد و تعویض کابینت ها و سیستم های آشپزخانه/انجام اصلاحات لازم در سرویس های بهداشتی و طراحی کاشی- سرامیک ها و تعویض آنها/تعویض دربها و کمدها / تعویض کلیدو پریزها و … به طور کلی بازسازی صفر تا صد فضاهای مسکونی به صورت کامل انجام شود تا روح و جانی تازه در فضا دمیده شود و کاربران فضاهای مسکونی بتوانند حس آرامش، امنیت ، و سرزندگی را در منازل مسکونی خود تجربه کنند و از نتیجه این بازسازی ها لذت ببرند.

درواقع دربازسازی کامل منازل مسکونی،ابتداباید پلان فضا بازطراحی وسازماندهی شود تا اگردر سیرکولاسیون حرکتی و عملکرد فضا مشکی وجود دارد، این موضوع حل و رفع شود وبعد ازآن باید مسائل مهم تاسیساتی باید مورد بررسی دقیق قرارگیرند و در صورت نیاز اصلاح شوند، سپس به بحث دکوراسیون و پوشش های نهایی و نازک کاری ها پرداخته میشود.

طراحی و بازسازی فضاهای اداری

بازسازی فضاهای اداری عمدتا جهت افزایش عملکردو بازدهی فضاها صورت میگیرد تا با ایجاد فضاهای مناسب بتوان به پاسخ های مناسب نیز دست یافت.

از نکات حایز اهمیت در بازسازی فضاهای اداری توجه عمده به عملکرد تک تک فضاهای اداری و همچنین نوع رابطه و سیرکولاسیون حرکتی بین فضاهاست به همین منظور در ابتدا باید تمامی پلان های طبقات اداری به صورت کامل بررسی شوند و در صورت نیاز ابتدا به ساماندهی و چیدمان مناسب فضاهای اداری پرداخته شود تا با شناخت نیازهای اساسی و مهم سازمان و یا شرکت و ارائه راه حل مناسب به عملکرد و بازدهی هر چه بیشتر فضاها منتهی شده و موجبات رضایت و خوشنودی و آرامش بیشتر کاربران فضاها را فراهم سازد.سپس به مرحله طراحی داخلی و در واقع دکوراسیون و تعیین نازک کاری و پوشش ها پرداخته میشود.در بازسازی فضاهای اداری باید حدالامکان از ایجاد فضاهای شلوغ و متراکم و پوشش های متنوع پرهیز شود که فضا تا حد امکان موجبات تمرکز و آرامش هر چه بیشتر را فراهم ساخته و از خستگی زود هنگام کاربران فضاهای اداری جلوگیری شود.

در بازسازی و طراحی فضاهای اداری توجه به نور فضاها اهمیت ویژه ای دارد که باید تا جایی که امکان دارد از نور طبیعی موجود جهت بهینه مصرف انرژی استفاده درست و بجا نمود تا علاوه بر داشتن نور کافی و مناسب از گرمایش و تهویه مناسب نیز بهره مند شده و به عملکرد هرچه بیشترساختمان اداری ویا دفتراداری کمک نماید.

به همین منظور استفاده از پارتیشن های اداری در بازسازی فضاهای اداری بسیاراهمیت دارد چرا که علاوه برداشتن قابلیت استفاده از شیشه جهت تامین نور و دید مناسب ، قابلیت جابجایی سهل و آسان داشته اند و در صورت نیاز بر حسب تغییرات چارت سازمان یا شرکت میتوان به چیدمان های جدید و سریع دست یافت.